Czy rozmiar grzejnika ma znaczenie?

Czy rozmiar grzejnika ma znaczenie?

Warto wiedzieć, że źle dobrana moc i wielkość grzejników w domu może spowodować obniżenie komfortu cieplnego w jego wnętrzu. To jednak nie wszystko, ponieważ złe rozmieszczenie grzejników nie zapewni równomiernego rozprzestrzeniania się ciepła. Warto zatem dobrze rozplanować umiejscowienie oraz rozmiar grzejników tak, aby móc cieszyć się komfortowym ciepłym w mieszkaniu. Wyjaśniamy, o czym należy pamiętać wybierając wielkość grzejników i decydując o ich rozmieszczeniu.

Grzejniki posiadają rozmaite kształty oraz wymiary. Tak samo różnie rozwiązywany jest sposób podłączenia do nich rur. Właśnie dlatego decyzję o wyborze wszystkich grzejników do domu powinno podjąć się na jak najwcześnieszym etapie budowy, czyli zanim zostanie wykonana instalacja hydrauliczna. Inaczej, może się okazać, że dom będzie wymagał przeróbek. Równocześnie należy pamiętać, że aby dobrać moc i wielkość potrzebnego grzejnika, musimy najpierw określić zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia, w którym urządzenie ma być zamontowane.

Ustalamy wielkość grzejnika
Gabaryty urządzenia powinny zależeć od tego, z jaką mocą ma oddawać ono ciepło. Jeśli szukamy grzejników innych niż zostało to przewidziane w projekcie, to musimy zwracać uwagę na to, aby zapewniły one właściwą moc. Zacznij więc od ustalenia jej wartości. Warto tutaj dodać, że coraz doskonalsze systemy ociepleń i coraz lepsze właściwości termoizolacyjne okien sprawiają, że wystarczająca jest wartość co najmniej o połowę mniejsza. Jeśli chcesz podejść do sprawy oszczędnie i ekologicznie, musisz precyzyjnie określić niezbędną wydajność cieplną każdego z grzejników. Najłatwiej sprawdzić, jakie przewidziano w projekcie i znaleźć ich odpowiedniki. Lepiej jednak oprzeć się na informacji o stratach ciepła w pomieszczeniach i na jej podstawie samemu obliczyć wymaganą wydajność cieplną grzejnika. Zdarza się bowiem, że grzejnik zaproponowany przez projektanta ma niepotrzebną nadwyżkę wydajności, ponieważ nie było innego z wybieranego typu. Jeśli poszukamy wśród innych modeli, to może udać nam się taki znaleźć. Warto wiedzieć, że zbyt duży grzejnik nie spowoduje przegrzewania pomieszczeń, ponieważ moc jest automatycznie ograniczana przez zawór termostatyczny. Nie musisz się zatem obawiać wyższych rachunków za ogrzewanie. Niestety większy grzejnik będzie zwyczajnie droższy, tak więc precyzyjne ustalenie mocy może sprawić, że uda się nam zaoszczędzić trochę pieniędzy oraz rozwiązać problem jego zmieszczenia w ciasnym miejscu.

Rozmieszczamy grzejniki
Chcąc odpowiednio rozmieścić grzejniki w pomieszczeniu, należy wziąć pod uwagę zasadę, mówiącą, że powinny znajdować się w miejscach z największą stratą ciepła. Wówczas zapewnią równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu i w żadnej jego części nie odczujemy chłodu. Najlepiej zatem umieszczać grzejnik pod oknem, ponieważ ogrzewane przez niego powietrze staje się rzadsze i dzięki temu się unosi, tworząc przed oknem ciepłą zasłonę.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *