Rozplanowanie miejsc montażu grzejników w przestrzeni całego domu warto zrobić już na etapie projektu budynku. W ten sposób w przyszłości unikniemy niepotrzebnych robót czy remontu w postaci kucia ścian w celu wykonania specjalnej wnęki na kaloryfer. W naszym artykule wyjaśniamy, jak i gdzie najlepiej zainstalować grzejnik c.o., aby jego efektywność była jak najlepsza.
Grzejnik c.o. najlepiej umieszczać pod oknem lub przy ścianie zewnętrznej. Z punktu widzenia komfortu cieplnego są to najodpowiedniejsze miejsca. Inną lokalizacją może być, na przykład ściana boczna, która będzie jednak wymagać zwiększenia o kilka procent mocy cieplnej urządzenia. W pobliżu samego kaloryfera będzie wtedy zbyt ciepło, a przy oknie trochę za chłodno. Z kolei grzejniki stalowe i płytowe można zawiesić na ścianie bądź ustawić na stojakach, które przytwierdza się do podłogi. Rozwiązania te są estetyczne i posiadają niewielką głębokość zabudowy, co pozwala na w miarę swobodną dekorację wnętrz. Co jeszcze możemy powiedzieć o idealnych miejscach na grzejnik?
Grzejnik na ścianie wewnętrznej
Najlepiej unikać tej lokalizacji, ponieważ grzejnik umieszczony na ścianie wewnętrznej traci nawet do 10% wydajności. Warto również dodać, że koloryfer umieszczony naprzeciw okna spowoduje nierównomierny rozkład temperatury w mieszkaniu. Wówczas ciepłe, ogrzane powietrze uniesie się w górę i podąży w stronę okna i chłodniejszej ściany. Zanim do niego dotrze, powietrze zdąży się wychłodzić i tym samym nie stworzy bariery powietrznej. Oznacza to, że ściana wewnętrzna będzie przegrzana, a przeciwległa niedogrzana. Jeśli jednak jesteś zmuszony zamontować grzejnik na wewnętrznej ścianie, to zdecyduj się powiesić nad nim półkę w odległości ok. 10 cm. Sprawi to, że ciepłe powietrze będzie płynęło do pomieszczenia. Dodatkowo, półka taka może posłużyć jako siedzisko. Taka komfortowa ławka w korytarzu ułatwi wkładanie i zdejmowanie obuwia.
Grzejnik pod oknem
Pamiętaj, że długość grzejnika nie może być większa niż szerokość okna, co zwyczajnie nie wygląda estetycznie. Utrudnieniem może być to, że od wymiarów grzejnika zależy jego moc, która powinna być dostosowana do danego wnętrza. Pamiętaj, że nie możesz kupić grzejnika o dowolnych wymiarach, ale możesz spokojnie wybrać model o długości pasującej do wymiarów okna, jednak powinien mieć on więcej płyt grzewczych. Na przykład w sytuacji, gdy w sypialni mamy wąskie okna, a grzejnik musi mieć większą moc, to możemy zastosować krótszy kaloryfer, ale za to z większą liczbą płyt grzewczych. Warto wiedzieć, że zbyt duży grzejnik oraz za wysoka temperatura to zwyczajnie wyższe rachunki i duży dyskomfort. Nie dobierajmy wymiarów kaloryfera idealnie do wymiarów wnęki podokiennej, ponieważ musimy zaplanować zapas miejsca na przyłącza i głowicę termostatyczną, które dodają grzejnikowi centymetrów.
Dodaj komentarz