Grzejnik aluminiowy czy stalowy?

Grzejnik aluminiowy czy stalowy?

Wybór właściwych grzejników do domu to wyjątkowa ważna sprawa. Istotne są tutaj zarówno względy estetyczne, jak również ekonomiczne i praktyczne. Wybierając grzejniki powinniśmy więc zwracać uwagę na takie kwestie, jak moc grzewcza oraz materiał, który posłużył do wyprodukowania danego modelu. Na rynku znajdziemy przede wszystkim grzejniki stalowe oraz grzejniki aluminiowe. Wyjaśniamy, które z nich lepiej sprawdzą się pod kątem skuteczności i oszczędności ogrzewania pomieszczeń w domu.

Grzejniki mają nam służyć przez kilkanaście dobrych lat, przy czym nie jest to wcale tani zakup, dlatego warto wybrać te właściwe. Co więcej, od ich odpowiedniego wyboru zależeć będzie jakość pracy całej instalacji grzewczej. Przed dokonaniem zakupy, powinniśmy więc zapoznać się z projektem instalacji grzewczej domu, ponieważ określa on zapotrzebowanie domu na ciepło oraz moc grzejników potrzebną do ogrzania poszczególnych pomieszczeń. Grzejnik powinien być dobrany tak, aby jego moc cieplna była co najmniej równa zapotrzebowaniu na ciepło danego pomieszczenia. Nie warto inwestować w grzejniki o większej mocy, ponieważ wiąże się to z większym wydatkiem, a obliczeniowe maksymalne zapotrzebowanie na ciepło w domu występuje przeważnie jedynie przez kilka dni w sezonie grzewczym. Oprócz parametrów pracy grzejniki różnią się również materiałem, z jakiego są wykonane, o czym słów kilka.

Grzejnik aluminiowy
Lekkie grzejniki aluminiowe posiadają zazwyczaj budowę członową. Są przy tym wyjątkowo lekkie, a więc nie sprawiają żadnych problemów przy zawieszaniu nawet na ścianach o bardzo delikatnej konstrukcji. Odznaczają się niewielką bezwładnością cieplną, dzięki czemu lepiej niż stalowe, współpracują z kotłami na paliwa stałe, które wyposażone są w automatyczną regulację temperatury. Z tej racji, że aluminium jest dość miękkim metalem, wykonane z niego grzejniki są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Należy również pamietać, że z powodu zagrożenia korozją elektromechaniczną lepiej nie łączyć ich z instalacją wykonaną z miedzianych rur.

Grzejnik stalowy
Tego rodzaju grzejniki posiadają sporą różnorodność wymiarów, przez co nie ma większego problemu z ich doborem do zapotrzebowania danego pomieszczenia na ciepło i dostosowaniem do aranżacji jego wnętrza. Zaletą stalowych grzejników jest niewielka pojemność wodna, co oznacza, że szybko reagują na sygnały pochodzące z urządzeń automatycznej regulacji. W skrócie – ich pracą jest łatwo sterować, co przyczynia się również do ograniczenia zużycia energii. Decydując się na grzejniki stalowe, musimy pamiętać, że mimo coraz lepszych zabezpieczeń antykorozyjnych, wciąż są one dość wrażliwe na jakość wody w instalacji. Trwałość tych grzejników zmniejszy się, gdy do instalacji dostanie się tlen. Z racji nieustannego kontaktu wody z powietrzem, nie zaleca się łączenia takich grzejników z instalacją wykonaną w systemie otwartym, a więc współpracującą z kotłem na paliwa stałe.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *