Budowa domu, remont lub całkowita wymiana instalacji centralnego ogrzewania wcale nie musi mieć wykonanego uprzednio projektu, choć ten znacznie ułatwia dobranie tych właściwych. Jeśli jednak chcemy sami podjąć decyzję o tym jakie urządzenia zastosujemy, musimy podejść do sprawy szacunkowo. Informacji o mocy grzejników dostarczą nam szacunkowe wyliczenia zapotrzebowania na ciepło w domu. Wyjaśniamy, jak to zrobić.
Właściwie dobrany grzejnik powinien zapewniać komfortową temperaturę w pomieszczeniu nawet w największe mrozy. Problemem najczęściej okazuje się odpowiednie dobranie mocy grzejnika. Warto wiedzieć, jakiej mocy grzejnik do pokoju powinniśmy zakupić, ponieważ zamontowanie w pokoju grzejnika o zbyt małej mocy może znacznie odbiżyć komfort domowników.
Od czego zależy moc grzejnika?
Moc grzewcza wyrażana jest w watach i dobierana jest tak, aby była wyższa lub równa zapotrzebowaniu na ciepło w danym pomieszczeniu. Zapotrzebowanie na ciepło oblicza się na podstawie powierzchni domu oraz strat ciepła, jakie generują okna, ściany, dach bądź położenie samego budynku. Moc grzejnika zależy głównie od temperatury otoczenia, czyli wymaganej temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli temperatura pomieszczenia jest niska, więcej ciepła może oddać dany grzejnik. Oznacza to, że im niższa temperatura potrzebna jest w pokoju, tym mniejszy grzejnik możemy zastosować. Moc grzejników zależy również od temperatury wody grzewczej i od temperatury w ogrzewanym pokoju.
Moc grzejnika z projektem instalacji
Każdy grzejnik powinien pokrywać zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu, w którym został zainstalowany. Właściwości grzejnika, czyli jego moc, może obliczyć projektant instalacji grzewczej, uwzględniając, oprócz strat ciepła w pomieszczeniu, temperaturę czynnika grzejnego, który zasila grzejniki. Wówczas to projektant określa odpowiednią wielkość grzejników, biorąc pod uwagę dostępne miejsce i możliwość rozmieszczenia grzejników oraz określa nastawę regulacyjną na zaworze termostatycznym zamontowanym przy grzejniku. Moc grzejników możemy zatem odczytać z projektu instalacji c.o.
Moc grzejnika bez projektu instalacji
W sytuacji, gdy nie posiadamy projektu instalacji c.o., moc i wielkość grzejników przyjmujemy zgodnie ze wskaźnikami odnoszącymi się do powierzchni lub kubatury pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że będą to wartości szacunkowe, co wiązać się może z pewnymi problemami. Otóż grzejnik, który ma za małą moc, nie będzie w stanie zapewnić komfortu cieplnego w pomieszczeniu, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do obliczeniowej. Na szczęście tak srogie dni zimą zdarzają się sporadycznie. Z kolei za duży grzejnik będzie zabierał więcej miejsca, więcej kosztował i trudniej będzie go wyregulować hydraulicznie.
Dodaj komentarz