Jak grzejniki przekazują ciepło?

Jak grzejniki przekazują ciepło?

Grzejniki to urządzenia, które przekazują do pomieszczeń ciepło, napływające do nich z wodą krążącą w instalacji. Skuteczność systemu grzewczego zależy głównie od sposobu przekazywania ciepła przez dany grzejnik. Najczęściej do czynienia mamy z takimi sposobami, jak konwekcja lub promieniowanie, z których jeden dominuje zawsze w określonym typie grzejników.

Sposób, w jaki grzejniki oddają ciepło do pomieszczenia, istotnie wpływa na komfort panujący w danym wnętrzu. Warto zatem dobierać grzejniki mając na uwadze sposób oddawania przez nie ciepła. Jak już wspomniano proces ten zachodzić może poprzez konwekcję oraz promieniowanie. Każdy z tych sposobów posiada swoje wady i zalety. Należy jednak zaznaczyć, że w każdym systemie grzewczym występuje zarówno konwekcja, jak i promieniowanie. Oznacza to, że każdy grzejnik ogrzewa pomieszczenie przez konwekcję i przez promieniowanie równocześnie. Ich udział w ogólnej ilości oddawanego ciepła jest jednak różny zależnie od zastosowanego systemu ogrzewania. To konstrukcja grzejnika decyduje o tym, który sposób przekazywania ciepła przeważy w określonym rodzaju grzejnika.

Grzejniki konwekcyjne 
Konwekcją określamy ruch powietrza w pomieszczeniu. Grzejnik opierający się na systemie konwekcyjnym ogrzewa otaczające go powietrze. Działa to tak, że ciepłe powietrze, jako lżejsze, unosi się, a na jego miejsce napływa od dołu chłodniejsze. Ciepło odbierane jest od grzejnika przez powietrze, które opływa jego ścianki, a w dalszej kolejności, po ogrzaniu unosi się do góry. Oznacza to, że na miejsce powietrza ogrzanego napływa chłodne. W ten sposón powstaje ruch powietrza, które rozchodząc się w pomieszczeniu, nagrzewa ściany oraz wszystkie rzeczy znajdujące się w nim. Dzięki temu ciepło rozchodzi się równomiernie po ogrzewanym pomieszczeniu, jednak jego rozkład nie jest jednolity. Otóż występują miejsca cieplejsze oraz chłodniejsze. Należy również zaznaczyć, że krążące powietrze nosi ze sobą kurz i inne zanieczyszczenia, które niekorzystnie działają na osoby cierpiące na alergie.

Promieniowanie
Chodzi o drugi sposób przekazywania ciepła przez grzejniki. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do konwektorów, promienniki zapewniają silniejsze odczucie ciepła przy użyciu tej samej ilości energii. Działa to tak, że w trakcie promieniowania grzejnik oddaje ciepło, które jako promieniowanie podczerwone swobodnie przechodzi przez powietrze, ogrzewając go w minimalnym stopniu i zostaje przejęte przez rzeczy znajdujące się w pomieszczeniu oraz jego ściany. Warto dodać, że ogrzewaniu promieniowemu nie towarzyszą praktycznie żadne ruchy powietrza w pomieszczeniu. Do wad możemy zaliczyć nierównomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu, która maleje wraz ze wzrostem odległości od grzejnika.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *