Jak wybrać głowicę termostatyczną do grzejnika?

Jak wybrać głowicę termostatyczną do grzejnika?

Termostat to urządzenie lub element urządzenia utrzymujący zaprogramowaną temperaturę przez aktywne działanie. Rozwiązanie to ułatwia określanie optymalnej temperatury otoczenia. Urządzenie najlepiej wybierać mając na uwadze takie parametry, jak wymiar gwintu zaworu czy rodzaj połączenia. Zastosowanie specjalnych termostatów elektronicznych pozwala zmniejszyć pobór energii nawet o dwadzieścia procent. Niektóre modele tego rodzaju automatycznie zamykają przepływ wody w grzejniku w chwili, gdy okno w pobliżu zostanie otwarte. Co jeszcze warto wiedzieć?

Głowice termostatyczne, to wyposażenie kaloryfera mocowane na zaworze termostatycznym. Urządzenie to pozwala sterować temperaturą we wnętrzu i utrzymywać ją na ustalonym poziomie. Co istotne, głowice termostatyczne umożliwiają zarządzanie temperaturą w każdym pomieszczeniu indywidualnie. Współpracują one zarówno z grzejnikami zasilanymi bocznie, jak również z urządzeniami z zasilaniem dolnym. Właściwą temperaturę w pokojach uzyskujemy poprzez ustawienie odpowiedniej wartości na pokrętle głowicy.

Jak działa głowica termostatyczna?
Zamontowana na zaworze głowica termostatyczna będzie reagować na spadek lub wzrost temperatury otoczenia, wywołany bądź dużym nasłonecznieniem, bądź wyłączeniem innego niż kocioł źródła ciepła, np. kominka. Głowica termostatyczna w zależności od panujących warunków będzie zwiększać lub zmniejszać dopływ ciepłej wody do grzejnika, sterując tym samym mocą z jaką pracuje. Jeśli chcemy, aby urządzenie dobrze spełniało swoją funkcję, nie możemy go niczym zasłonić ani zabudować. Każda głowica termostatyczna posiada kilka ustawień, które oznaczone są kolejnymi cyframi. To właśnie ich wybór pozwala na dostosowanie pożądanej temperatury w pomieszczeniach zgodnie z wymaganiami użytkowników, ale również do funkcji pomieszczeń.

Wybór głowicy
Na rynku oprócz samych głowic termostatycznych znajdziemy również zestawy, w skład których wchodzą dodatkowe zawory termostatyczne czy odcinające. Wybierając taki zestaw termostatyczny należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób podłączenia grzejnika. Możemy wybierać spośród zestawów do grzejników bocznie zasilanych oraz grzejników zasilany od dołu. W sprzedaży znajdziemy też produkty przeznaczone do grzejników łazienkowych oraz dekoracyjnych, jak np. zrobione z niklu malowanego proszkowo. Szukając właściwej głowicy termostatycznej do grzejnika wyposażonego już w zawór, należy sprawdzić wymiar gwintu. Musi być on taki, jak gwint wewnętrzny głowicy tak, żeby można ją było łatwo zamocować na zaworze. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj połączenia obu elementów. Trzeba upewnić się, że zawór jest przystosowany do głowicy nakręcanej z gwintem lub łączonej na zatrzask.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *