Jak wybrać grzejnik do rodzaju pomieszczenia?

Jak wybrać grzejnik do rodzaju pomieszczenia?

Komfort cieplny jest bardzo ważny w domu, ponieważ to zasadniczo od niego zależy jakość życia domowników. Nikt z nas nie chce marznąć w lodowatej łazience, czy budzić się w chłodnej sypialni. Istotne jest zatem właściwe dobranie systemu grzewczego z odpowiednimi grzejnikami. Tak, jak różne są rodzaje pomieszczeń domowych, tak różne są typy grzejników i każdy z nich ma inne zastosowanie. Wyjaśniamy zatem, jak dobrać grzejnik do specyficznych pomieszczeń domowych.

Wilgotna i mokra łazienka jest czymś zupełnie innym niż przeszklony dużymi oknami salon, czy kuchnia. Wielkość pomieszczenia, powierzchnia okien, wentylacja oraz sposób użytkowania zasadniczo wpływają na to, jak ciepło będzie utrzymywało się w pomieszczeniu. Oznacza to, że w łazience będziemy potrzebowali innego grzejnika niż w salonie. Wybór kaloryfera powinien więc zależeć między innymi od warunków panujących w danym wnętrzu. Żeby w odpowiedni sposób dostosować moc cieplną do rodzaju pomieszczenia, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora, za pomocą którego obliczamy ten parametr.

Grzejnik w korytarzu
Wybierając grzejnik na korytarz, musimy kierować się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby zapewniał ciepło na właściwym poziomie. W końcu miło jest poczuć domowe ciepło już na progu mieszkania. Jest to szczególnie przyjemne w czasie mokrej jesiennej czy długich zimowych wieczorów. Pamiętajmy jednak, że dobrze ogrzany przedpokój ma jednak nie tylko poprawić nasze samopoczucie. Odpowiednio dobrane urządzenie umożliwi suszenie zmoczonych kurtek i butów, a ciepły przedpokój chroni dom przed wyziębieniem. Jeśli zatem chcemy, aby grzejnik stanowił swoistą zaporę tak, aby zimne powietrze nie dotarło do innych pomieszczeń, powinniśmy zdecydować się na grzejnik o takich rozmiarach, które będą dopasowane do powierzchni naszego korytarza. Świetnie sprawdzają się grzejniki stojące przekryte półką w formie ławeczki. Gdy nie mamy do dyspozycji wolnej ściany możemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe.

Grzejnik w łazience
Wybierając grzejnik łazienkowy musimy wziąć pod uwagę moc, która zależy od tego, jakie grzejnik ma pełnić funkcje: czy ma służyć tylko do ogrzewania, czy również do suszenia. Znajdziemy wiele modeli o różnych kształtach i kolorach, które często wyposażone są w dodatkowe, funkcjonale akcesoria, jak wieszaki, uchwyty, grzałki elektryczne czy lustra. Grzejniki w łazience pełnią różne funkcje. Główna rola to ogrzewanie łazienki, choć równie ważna jest też funkcja suszarki do ręczników. Modele drabinkowe znacznie ułatwiają suszenie bielizny i zawieszenie ręczników. Dodatkowo, grzejnik w łazience pełni też funkcję dekoracyjną.

Grzejnik w przeszklonym pokoju
W salonie lub sypialni, gdzie zdecydowanie większa część ściany jest przeszklona i nie ma miejsca na zamontowanie typowego grzejnika, idealnie sprawdzą się modele konwektorowe, czyli stojące na niskich nóżkach lub ukryte w podłodze w specjalnej wannie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *