Jaki grzejnik zamontować na poddaszu?

Jaki grzejnik zamontować na poddaszu?

Rodzaj grzejnika, jaki zostanie wykorzystany w pomieszczeniach na poddaszu, zależy głównie od wysokości ścianki kolankowej, na której najczęściej urządzenie takie zostaje umieszczone. Na poddaszu ciepło generują zazwyczaj tradycyjne grzejniki płytowe, jednak z tej racji, że jest to dość specyficzna przestrzeń, znajdziemy również wiele innych, ciekawych rozwiązań. Radzimy, jaki grzejnik wybrać do pomieszczeń ze skosami.

Przestrzeń poddasza posiada swoje specyficzne wymagania. Oczywiście grzejniki na poddaszu, tak jak każde inne, dobrze montować na ścianach zewnętrznych budynku, najbardziej wychłodzonych oraz najlepiej pod oknami. Wówczas, urządzenia tworzą charakterystyczną kurtynę powietrzną w miejscach, gdzie straty ciepła są największe. Napływające przez ewentualne nieszczelności chłodne powietrze, zostanie wtedy bezpośrednio ogrzane przez grzejnik i będzie krążyć we wnętrzu już jako ciepłe. Zapewnimy w ten sposób w miarę równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Problem na poddaszu to jednak wysokość ścianki kolankowej, która jest tutaj inna niż w pokojach bez skosów. Co wtedy zrobić?

Montaż grzejnika pod skosami
Możliwość montażu grzejników pod oknami zawsze uzależniona jest od wysokości ścianki kolankowej. W sytuacji, gdy posiada ona co najmniej 80 cm wysokości, a takie ścianki projektuje się najczęściej, instaluje się tradycyjne grzejniki płytowe. Składają się one ze zgrzanych ze sobą płyt stalowych, które tworzą kanały przepływu wody grzejnej. Górna powierzchnia grzejników przykryta jest osłoną typu grill. O ile kiedyś grzejniki były zasilane z boku, obecnie montuje się grzejniki zasilane od dołu, ze zintegrowanym przyłączem. W ten sposób samo podłączenie jest niewidoczne i estetyczne. Z tej racji, że ścianka kolankowa na poddaszu osiąga różne wysokości, na rynku znajdziemy grzejniki o wysokości 30-90 cm i długości od 40 cm do nawet 3 m. Pojawiły się również grzejniki o wysokości zaledwie 20 cm, przystosowane do zawieszenia na ścianie lub mocowania na specjalnych stojakach podłogowych.

Inne rozwiązania
Funkcjonalnym rozwiązaniem dla pomieszczeń ze skosami jest typowy grzejnik konwektorowy. Działa on tak, że ciepło oddaje przez konwekcję, czyli powietrze krążące w pomieszczeniu nagrzewa się owiewając grzejnik. Najczęściej zaleca się je głównie do pomieszczeń z wyjątkowo dużymi przeszkleniami, jednak z sukcesem można je zastosować na poddaszu, zwłaszcza na takim, na którym ścianka kolankowa posiada minimalną wysokość. Grzejniki konwektorowe znajdziemy już od zaledwie 7 cm wysokości. Pamiętaj również, że bardzo ważne jest dobranie kaloryfera pod względem estetycznym. Urządzenie to powinno pasować do stylu, w jakim zaaranżowaliśmy nasze poddasze.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *