Materiały, z jakich wykonuje się grzejniki

Materiały, z jakich wykonuje się grzejniki

Wybór grzejnika do wnętrza stanowi jedną z najistotniejszych decyzji w trakcie budowy lub remontu domu bądź mieszkania. Właściwie dobrany i usytuowany będzie dobrze ogrzewał dom, jednocześnie zdobiąc wnętrze każdego z pomieszczeń oraz łazienek. Warto przy tym wiedzieć, że grzejniki różnią się między sobą nie tylko parametrami pracy, ale również materiałem, z jakiego są wykonane, pojemnością wodną oraz zasadniczą konstrukcją.

Chcąc zdecydować o tym, jakie grzejniki zainstalujemy w naszym domu lub mieszkaniu, musimy dokładnie rozważyć wady i zalety poszczególnych rodzajów materiału, z jakiego wykonuje się kaloryfery. Obecnie wśród dostępnych na rynku grzejników, znajdują się głównie grzejniki stalowe, aluminiowe i żeliwne.

Stal
Najbardziej rozpowszechnionym grzejnikiem jest grzejnik stalowy płytowy. Wykonuje się go z surowca podstawowego, jakim jest arkusz blachy stalowej, wytłaczanej przez prasę oraz zgrzewanej na linii produkcyjnej. Widoczne są na nim specjalne wybrzuszenia pionowe, tzw. kanały wodne, które połączone są za pomocą poziomego kanału na górze i na dole. To właśnie nimi płynie czynnik grzewczy, który jest rozprowadzany po całej płycie grzewczej. W trakcie jego ochładzania następuje wymiana ciepła na drodze czynnik-materiał, a w następnej kolejności materiał-otoczenie. Do płyty grzejnej mogą być przymocowane arkusze faliście wytłoczonej blachy, tzw. konwektor, zwiększający moc grzejnika o ok. 60% poprzez ogrzewanie się przepływającego wzdłuż niego powietrza. Grzejniki stalowe płytowe produkuje się wieloetapowo.

Aluminium
Grzejniki aluminiowe zalicza się do urządzeń członowych. Wytwarza się je przez ciśnieniowe odlewanie poszczególnych modułów lub przez skręcanie wyciskanych kształtowników specjalnymi złączkami w zestawy. Na rynku obecne są też konstrukcje mieszane, w których z aluminium odlewa się kilkuelementowe głowice oraz dołącza do nich wyciskane człony z tego materiału. Szczególne właściwości aluminium pozwalają nadawać kolor nie tylko przez lakierowanie, ale również przez proces elektrochemiczny, tzw. anodowanie lub eloksalacja. Chodzi o elektrolityczne utlenianie aluminium. Materiał ten odznacza się doskonałym przewodnictwem cieplnym i wysoką odpornością na korozję. Nie ma zatem jakiś konkretnych ograniczeń co do typu instalacji, w jakich mogą pracować grzejniki aluminiowe. Wadą grzejników aluminiowych jest dość mała wytrzymałość mechaniczna

Żeliwo
Grzejniki żeliwne to relikt PRL-u, który teraz wraca do naszych mieszkań jako retro-dekoracja. Charakteryzują się one dużą pojemnością wodną, a więc sporą bezwładnością cieplną. Grzejnik tego typu wolno się nagrzewa, ale co warto zaznaczyć powoli oddaje ciepło. Żeliwiaki świetnie sprawdzały się w instalacjach grawitacyjnych, ponieważ generowały małe opory przepływu. Parametry grzejnika żeliwnego sprawiają, że dobrze współpracuje z kotłami na paliwo stałe.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *